پیام مدیرعامل مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی به مناسبت گرامیداشت روز حسابدار

علی محمدی سنجر، مدیرعامل مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی ضمن تبریک روز حسابدار، استقلال حرفه‌ای را ضامن بقاء حرفه حسابرسی دانست.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی متن این پیام بدین شرح است:

استقلال حرفه‌ای جان است و حرفه حسابرسی تن. چنان‌چه روح استقلال از پیکر حرفه حسابرسی خارج شود، حسابرس فاقد اعتبار اجتماعی خواهد بود.

مهم‌ترین بخش از فعالیت‌های حسابرس، کارکردهای اجتماعی وی و مهمترین هدف و کارکرد اجتماعی او اطمینان‌­بخشی معقول به جامعه­ است. جامعه‌­ای که در ازای این اطمینان‌­بخشی، به او اعتبار می‌­بخشد. این اطمینان‌­بخشی در گرو رعایت دقیق استقلال حرفه‌­ای می‌­باشد. اجرای اصول بنیادی رفتار حرفه‌­ای از جمله درست‌کاری، صداقت و بی‌­طرفی نیز مستلزم مستقل بودن حسابرس است.

بدیهی است استفاده‌­کنندگان از گزارش حسابرس زمانی به اطمینان­‌بخشی وی اعتماد خواهند داشت که بی‌­طرفی حسابرس مورد تأیید ایشان باشد و این بی‌طرفی جز با استقلال حرفه­‌ای حاصل نمی­‌گردد.

بر اساس استانداردهای رفتار حرفه­‌ای، استقلال حرفه‌­ای حسابرسان شامل دو بخش است:

الف- استقلال رای یا استقلال باطنی

ب- استقلال ظاهری یا استقلال از منظر دیگران

در واقع استقلال حسابرس، یک باور ذهنی است که با رعایت مفاهیمی چون درست‌کاری، بی‌طرفی، صداقت، امانت‌داری و شخصیت فردی شکل گرفته و مانع از سوگیری وی می‌­گردد.

در حرفه حسابرسی، همواره این سؤال اساسی وجود دارد که آیا حسابرس در هنگام تصمیم‌گیری‌های خود مستقل عمل کرده است یا خیر؟

مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی به‌عنوان متولی اطمینان‌­بخشی در زمینه بازرسی دفاتر قانونی و رعایت قوانین و مقررات تأمین اجتماعی مرتبط با آن به بخش عظیمی از جامعه، زمانی به موفقیت در انجام این وظیفه مهم نائل خواهد آمد که اجرای اصول رفتار حرفه‌­ای چون درست‌کاری، بی­‌طرفی، صلاحیت و مراقبت حرفه­‌ای، رازداری و رفتار حرفه‌­ای را در چارچوب استقلال حرفه‌­ای سرلوحه امور خود بداند و به آن عمل نماید.

چنان‌چه حسابرس فاقد استقلال حرفه‌ای باشد، کارایی او نیز قابل اتکاء نخواهد بود. در نتیجه حفظ اعتبار حسابرس در جامعه، صرفا با اطمینان‌­بخشی توام با رعایت استقلال حرفه­‌ای، ممکن خواهد بود.

اینجانب فرا رسیدن این روز را به تمامی حسابداران تلاش‌گر، مستقل و امانت‌دار حوزه‌های حسابداری، حسابرسی و سایر گروه‌های مرتبط که در واقع اعضاء مهم عرصه‌های پاسخ‌گویی، شفاف‌سازی و تصمیم‌سازی فعالیت‌های اقتصادی کشور می­‌باشند، بخصوص همکاران گران‌قدرم در سازمان تأمین اجتماعی و مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی و نیز گارگزاری‌های رسمی سازمان تأمین اجتماعی تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم و از درگاه پروردگار مهربان، تندرستی و عزّت و توفیق روزافزون ایشان را خواستارم.