بازرسی دفاتر قانونی حدود 4000 شرکت در سه ماهه نخست سال جاری

سعید حاجی‌سلطانی، با بیان اینکه، موسسه حسابرسی تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین موسسات تابعه سازمان است، گفت: در 3 ماه نخست سال 1402 بازرسی دفاتر قانونی 3800 شرکت از سوی این مؤسسه انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی، سعید حاجی‌سلطانی در نشستی خبری با بیان اینکه موسسه حسابرسی تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین موسسات تابعه سازمان استو نقش خطیری در احقاق حقوق بیمه‌شدگان و شناسایی مطالبات پرداخت نشده کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی و بررسی صحت و سقم بیمه‌شدگان ادعایاشتغال افراد در شرکت‌ها را دارد، گفت: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است و مسئولیت اصلی آن پوشش بیمه شدگانی است که از کارفرمایان مزد دریافت می‌کنند و به صور مختلف نزد سازمان بیمه می‌شوند؛ مهم‌ترین آن بیمه اجباری است.

مدیرعامل موسسه حسابرسی تامین اجتماعی با بیان اینکه پیش از انقلاب حدود ۲۰درصد از جمعیت ۳۵میلیونی کشور مشمول قانون تامین اجتماعی و بیمه شده تامین اجتماعی بودند و اکنون باتوجه به ارائه خدمات نوین و جذب حداکثری و پوشش بیمه‌ای جدید، بیش از ۷۰درصد از جمعیت کشور تحت پوشش حمایت‌های اجتماعی با محوریت سازمان تامین اجتماعی هستند، افزود: از این رو توسعه خدمات کیفی و کمی در بحث خدمات بیمه‌ای و درمانی بسیار مهم و با وجود تنگناهای اقتصادی گسترش این خدمات مغفول نمانده است.

وی با بیان اینکه همواره اقدامات اصلاحی با رویکرد تعالی و تحول و عدالت خواهی در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط موجود و هوشمندسازی فعالیت‌ها در بسترIT و پیشرفت‌هایی که درخصوص امکانات و تجهیزات وجود دارد، ضرورت دارد که ما هم متسثنی از این امر نباشیم و همانند سازمان‌های دیگر به سمت بسترIT و خدمات غیرحضوری سوق پیدا کنیم.

مدیرعامل موسسه حسابرسی تامین اجتماعی با اشاره به اینکه مهمترین موردی که در سازمان به دلیل پایداری منابع وجود دارد بحث پوشش بیمه‌ای است و مورد توجه مسئولان سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، گفت: گسترش چتر بیمه‌ای موجب ایجاد منابع برای سازمان می‌شود و رسیدن به این منابع ساز و کارهایی دارد که باید به درستی انجام شود تا براساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها این مطالب انجام شود.

حاجی سلطانی با اشاره به تعامل دو سویه بین سازمان و کارفرمایان، به ایجاد میز خدمت و تکریم ارباب رجوع و ایجاد کارگروه‌های ویژه برای کارگاه‌های بزرگ، اشاره کرد و گفت: حدود ۳۲هزار کارگاه بالای ۵۰نفر در کشور وجود دارد که حدود ۹۰درصد از این کارگاه‌ها از طریق نمایندگانشان با سازمان در ارتباط هستند و سازمان تامین اجتماعی باتوجه به شرایطی که در دوره فعالیت اقتصادی جدید برای بسیاری از این کارگاه‌ها پیش آمده است، تلاش مضاعفی دارد تا به عنوان پشتوانه امنیتی بیمه‌شدگان و کارفرمایان بتواند امور و شرایطی جهت تسهیل‌گری برای پرداخت حق بیمه این افراد را که مورد تقاضای آنان است، فراهم کند.

وی تأکید کرد: خیلی از این کارگاه‌ها به دلیلِ قرار گرفتن در شرایط تحریم، افزایش نرخ ارز، دشواری در تامین مواد اولیه و…دچار مشکلاتی شده‌اند و تلاش بر این است که سازمان به عنوان پشتوانه‌ی امنیتی بیمه‌شده‌ها و کارفرماها بتواند با قوانین و مقررات امور را تسهیل کند و با صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها (از جمله بخشودگی جرائم و...) را برای کارفرماها فراهم کند تا بتوانند حق بیمه‌ی خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: اقداماتی که از طریق سازمان انجام می‌شود به عنوان اسناد بالادستی مورد توجه موسسه حسابرسی سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های سازمان در ارتباط با احقاق حقوق بیمه‌شدگان، موسسه حسابرسی تامین اجتماعی است که در سال 1372 طبق تبصره ۳۱تاسیس شده و در راستای اجرای ماده ۴۷قانون تامین اجتماعی مبنی بر رسیدگی و بازرسی اسناد و مدارک کارفرمایان جهت احقاق حقوق بیمه‌شدگان و بررسی صحت و سقم اشتغال آن‌ها و مطالبات پرداخت نشده آن‌ها به سازمان فعالیت می‌کند. طبق اساسنامه فعالیت اصلی موسسه حسابرسی، تامین نیازهای اساسی سازمان تامین اجتماعی اعم از بخش‌ها و واحدهای تابعه و بازرسی فعالیت کارفرمایان است.

مدیرعامل مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی ادامه داد: طبق ماده ۴۷به دلیل اینکه بازرسی کارگاه‌های بزرگ و صورت‌برداری آن در یک روز امکان‌پذیر نیست به همین دلیل بازرسی کارگاهی منتفی می‌شود و بازرسی از مجرای بررسی دفاتر قانونی و رسیدگی به وضعیت موردنظر انجام می‌شود.

حاجی سلطانی با اشاره به اینکه رسالت موسسه حسابرسی در بخش بازرسی دفاتر قانونی، بازرسی بیمه‌ای دفاتر شرکت‌هاست، خاطرنشان کرد: این بازرسی از شرکت‌هایی که دارای شناسه ملی هستند و ثبت شرکت‌ها شدند و دفاتر قانونی پلمب شده در اختیارشان است، انجام می‌شود. اصلاح و به روزرسانی آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و توسعه ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتقای سخت‌افزارها و توسعه نرم افزارهای کاربردی و بهبود مستمر وضعیت انجام بازرسی دفاتر قانونی از دیگر برنامه‌هاست.

سعید حاجی‌سلطانی افزود: در سطح کشور یک ستاد مرکزی در تهران و ۳۰نمایندگی مؤسسه حسابرسی در استان‌ها امر بازرسی دفاتر قانونی تمامی کارفرمایان و شرکت‌هایی که مشمول قانون تامین اجتماعی هستند را بر عهده دارند. همچنین۴۰درصد کارها برون سپاری شده است. هدف ما از برون‌سپاری این است که ما بتوانیم هرچه سریع‌تر کارگاه‌ها را بازرسی کنیم و وظایف محوله سازمان تامین اجتماعی را انجام دهیم.

حاجی سلطانی همچنین گفت: در تهران ۳۳کارگزاری و ۳۷ موسسه با ما در حال همکاری هستند و ما به دنبال افزایش این تعداد هستیم تا هر چه سریع‌تر به هدف خود برسیم. در شهرستان‌ها هم ۷۸مجری داریم. در کل ۱۲۰۰نفر در این مجموعه‌ها شاغل هستند که توانستند حدود40 درصد از ماموریت‌های ما را در بازرسی از دفاتر قانونی کارفرمایان انجام دهند.