وحدت رویه رکن اساسی در بازرسی از دفاتر قانونی است

سعید حاجی‌سلطانی، مدیرعامل موسسه حسابرسی تامین اجتماعی در دیدار با نمایندگان شرکت‌های بزرگ کارفرمایی کشور گفت: وحدت رویه و کاهش اختلاف سلیقه‌ها‌ از ارکان مهم بازرسی از دفاتر قانونی شرکت‌هاست.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی، سعید حاجی سلطانی در این جلسه ضمن تبریک هفته تأمین اجتماعی به تمامی کارفرمایان و شرکای محترم سازمان تأمین اجتماعی، گفت: این جلسه هم‌افزایی در راستای مطالبه حقوق به حق طرفین که همان کارفرمایان محترم و سازمان تأمین اجتماعی است برگزار شده، و امیدواریم که مفید و مؤثر واقع شود.

وی ادامه داد: بحمدالله در زمینه ارسال لیست حق بیمه از سوی کارفرمایان محترم مشکل چندان خاصی وجود ندارد، اما در رابطه با شناسایی مطالبات سازمان تأمین اجتماعی که از طریق بازرسی دفاتر قانونی انجام می‌شود، بعضاً اختلاف سلیقه و نارضایتی‌هایی وجود دارد که هدف ما از تشکیل چنین جلساتی کاهش و رفع این مشکلات است.

حاجی سلطانی با بیان اینکه موسسه حسابرسی تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین موسسات تابعه سازمان است و نقش خطیری در احقاق حقوق بیمه‌شدگان و شناسایی مطالبات پرداخت نشده کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی و بررسی صحت و سقم بیمه‌شدگان ادعای اشتغال افراد در شرکت‌ها دارد، گفت: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر بزرگ اجتماعی است و مسئولیت اصلی آن پوشش بیمه شدگانی است که از کارفرمایان مزد دریافت می‌کنند و به صور مختلف نزد سازمان بیمه می‌شوند، که مهم‌ترین آن بیمه اجباری است.

مدیرعامل مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی در ادامه با اشاره به تعامل دو سویه بین سازمان تأمین اجتماعی و کارفرمایان، به ایجاد میز خدمت و تکریم ارباب رجوع و ایجاد کارگروه‌های ویژه برای کارگاه‌های بزرگ، اشاره کرد و گفت: حدود ۳۲ هزار کارگاه بالای ۵۰ نفر در کشور وجود دارد که حدود ۹۰ درصد از این کارگاه‌ها از طریق نمایندگان‌شان با سازمان در ارتباط هستند و سازمان تامین اجتماعی با توجه به شرایطی که در دوره فعالیت اقتصادی جدید برای بسیاری از این کارگاه‌ها پیش آمده است، تلاش مضاعفی دارد تا به عنوان پشتوانه امنیتی بیمه‌شدگان و کارفرمایان بتواند تسهیل‌گر امور بیمه‌ای آنان باشد.

در ادامه این جلسه، سید علی حسینی، عضو هیئت مدیره مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی، گفت: ما در بحث هم‌افزایی به دنبال این هستیم که نه حقی از کارفرمایان عزیز ضایع شود و نه حقوق سازمان تأمین اجتماعی که همان حق‌الناس است مورد خدشه واقع شود. برای مثال همان‌طور که گاهی کارفرمایان از نبود وحدت رویه و اعمال سلیقه در بازرسی از دفاتر قانونی گلایه دارند، در برخی اوقات نیز  ما شاهد مواردی هستیم که برخی از کارفرمایان حق بیمه خود را به صورت دقیق و کامل محاسبه و اعلام نمی‌کنند.

جلسه هم‌افزایی مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی با صحبت‌های نمایندگان شرکت‌های صنایع شیر پگاه، بنیاد رودکی، همگام خودرو، دانشگاه آزاد اسلامی، بیمارستان مهر، شیرآلات قهرمان، بانک ایران زمین و آزمایشگاه فنی مکانیک خاک ادامه یافت.

نمایندگان کارفرمایی حاضر در جلسه ضمن تقدیر و تشکر از مدیرعامل مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی برای برگزاری این جلسه، که نوآوری و خلاقیت محسوب شده و برای نخستین بار صورت پذیرفته است، مواردی چون تقویت وحدت رویه و کاهش اختلاف سلیقه در بازرسی از دفاتر قانونی، اصلاح و بروزرسانی برخی از قوانین و بخشنامه‌ها، نظارت بیشتر بر روی مجریان برون‌سپاری و رسیدگی به شکایات را از اهم درخواست‌ها و مشکلات خود عنوان کردند.

در پایان این جلسه حسن قاسمی، معاون بیمه‌ای مؤسسه حسابرسی تأمین اجتماعی از نمایندگان کارفرمایی حاضر در جلسه درخواست کرد تا هرگونه شکایت و دغدغه خود را که در طول روند بازرسی از دفاتر قانونی ایجاد می‌شود به مؤسسه اعلام نمایند و از بابت احقاق حقوق خود هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند.